Могилата "Оструша" разкрива още тайни

17894
Могилата "Оструша" разкрива още тайни

От днес могилата "Оструша" разкрива за туристите още от своите тайни. Гробницата се състои от шест помещения - кръгла камера, квадратна камера, две правоъгълни помещения и централна камера – саркофаг, предаде БГНЕС.

Могилата се датира около средата на ІV в пр.Хр. Открита е през пролетта на 1993 г. Досега достъпна за туристите бе само централната камера. Тя е издълбана от единствен монолитен гранитен блок и тежи около 40 тона, а заедно с каменния покрив надхвърля 60 тона. Камерата е уникална с оформлението на тавана, който е релефен и във всяко квадратче има красиви цветни изображения. Най-добре запазена е фреската, изообразяваща красива дамска глава.

С реконструкцията на гробично-култовия комплекс и обновяването на защитната постройка, чието тържествено откриване бе днес, стана възможно да се разглеждат и основите на светилището, съставени от внушителни гранитни късове.

Заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов заедно с кмета на община Казанлък Галина Стоянова и заместник-изпълнителния директор на "Мини Марица Изток" ЕАД Иван Караиванов прерязаха днес, 25 август, лентата на обновената и модернизирана защитна пострoйка на могилата "Оструша". На церемонията присъстваха още председателят на Общински съвет - Казанлък Николай Златанов, главният архитект на община Казанлък Ивелин Недялков, заместник-председателят на ОбС Нено Влайков, общински съветници, директорът на ИМ "Искра" Момчил Маринов, археологът проф. Николай Овчаров, граждани, туристи, сред които и много чуждестранни.

В своето слово при откриването на обновеното съоръжение заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов подчерта, че заслуга за тази дейност има Община Казанлък, чието ръководство за първи път е толкова активно за съхраняване и популяризиране на културно-историческото наследство на територията на общината. Развиването на културния туризъм е един от пилоните за развитие на туризма в България, каза още Иво Маринов. Той спомена също, че Казанлък ще участва на изложението в Токио през октомври т. г. с уникалната тракийска култура и подкрепи инициативите не само могилата "Оструша", но и всички 9 гробници, разкрити досега на територията на община Казанлък, всяка уникална със своите особености и тайни, да влязат в Световното наследство под егидата на ЮНЕСКО.

В своето приветствие кметът на община Казанлък Галина Стоянова изказа благодарност към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, към заместник-министър Маринов, както и към дарителя "Мини Марица Изток" ЕАД за възможността да направят "Оструша" едно наистина привлекателно място за посещение на многобройните туристи. По думите на кмета, това е най-красивата от разкритите 9 гробници от всички над 1000 могили в района, но в същото време състоянието й е било доста жалко. Със средствата от енергийната компания "Оструша" вече няма нищо с предишното си състояние – тя се е превърнала с исторически обект, представен на туристите по модерен начин.

Редактор: Калина Здравкова

250 години от написването на "История славянобългарска"

На 19-ти юни - деня на Преподобний Паисий Хилендарски, се навършват 250 години от написването на "История славянобългарска". "Смята се...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com